OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23071 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [1]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [182]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [143]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [129]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [302]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Polityka kulturalna
(Wydawnictwo Sejmowe, 2016) Dziewulak, Dobromir; Uniwersytet Warszawski
Kwartalnik „Studia BAS” nr 2(46)2016, zatytułowany Polityka kulturalna, zawiera osiem artykułów, w których przedstawiono wybrane zagadnienia polityki kulturalnej w Polsce i na świecie. Zeszyt otwiera artykuł Daniela Przastka. Autor zaprezentował temat dotyczący polityki kulturalnej w Polsce po roku 1989 i na świecie. Jolanta Adamiec i Anna Zygierewicz przedstawiły ideę Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) i doświadczeń zebranych w trakcie 30 lat organizowania tych obchodów przez kolejne miasta. Ewa Janicka-Olejnik opisała zjawisko partycypacji polskiego społeczeństwa w szeroko rozumianej kulturze współczesnej. Dobromir Dziewulak przedstawił problematykę edukacji kulturalnej i artystycznej w szkolnictwie obowiązkowym w Polsce i wybranych krajach europejskich. Justyna Osieckaj-Chojnacka zaprezentowała problematykę czytelnictwa i działań na rzecz jego upowszechniania w Polsce. Dominik Batorski, Mirosław Filiciak i Jan M. Zając omówili zmiany w sferze kultury związane z promowaniem i dystrybuowaniem jej treści w internecie, a także przemiany uczestnictwa w kulturze. Elżbieta Malinowska-Misiąg przedstawiła zagadnienie finansowania kultury w Polsce ze źródeł publicznych. Tomasz Kukołowicz, Marlena Modzelewska, Paweł Siechowicz i Aleksandra Wiśniewska przedstawili rolę samorządu terytorialnego w finansowaniu polityki kulturalnej w Polsce w latach 1990–2015.
Item
New Perspectives for Documentation of Culture (DOC) in Poland. Building an Interdisciplinary Documentation Cooperation
(2017) Umerle, Tomasz; Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Documentation of culture in Poland - overview and potential for cooperation.
Item
Kultura człowieka
(Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców, 2008) Mazur, Piotr
Item
Ewolucja konsumpcji muzyki – tendencja antropotropiczna
(Oficyna Wydawnicza SGH, 2008) Janowska, Anna Anetta; Warsaw School of Economics
W swej pracy "Human replay. A theory of the evolution of media" Paul Levinson stworzył teorię, zgodnie z którą środki przekazu ewoluują w taki sposób, że stają się w swym funkcjonowaniu coraz bardziej «ludzkie». Teorię tę nazwał tendencją antropotropiczną. Media zaczynają w toku swej ewolucji funkcjonować w sposób coraz bardziej zbliżony do działania ludzkich zmysłów, ułatwiają komunikowanie, które coraz bardziej przypomina proces «naturalnego» przetwarzania informacji przez ludzi albo taki, jaki istniał przed nastaniem danego medium. Muzyka jest obszarem pokrewnym mediom, jest częścią kultury, która również jest zjawiskiem typowo ludzkim, tak jak komunikacja. Poza tym rynek muzyczny jest częścią rynku mediów (bądź jest mu pokrewny). Dlatego wydaje się zasadne zweryfikowanie teorii Levinsona w odniesieniu do muzyki i jej konsumpcji, zarówno w odniesieniu do kwestii ewolucji technicznej, jak i zmian społecznych.
Item
Ewangelizacja współczesnej kultury wyzwaniem dla pedagogiki pastoralnej
(Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, 2013) Mazur, Piotr; Król, Jerzy; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
Browse by
Selected filters: