OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23414 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [87]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [1]
- Loading...ICM UW [101]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [215]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [159]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [133]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [349]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Przejawy empatii a satysfakcja z bliskiego związku. Oddziaływania na podstawie społeczno-emocjonalnego uczenia się.
(Stowarzyszenie Naukowe Psychologia i Seksuologia LGBT, 2017-04-24) Modzelewski, Piotr; Akademia Pomorska w Słupsku
Artykuł stanowi przegląd badań i informacji teoretycznych dotyczących pozytywnych efektów empatii dla bliskich relacji miłosnych (m.in. lepsza zdolność słuchania, troska o dobrostan), dostarcza informacji o behawioralnych komponentach empatii, których można się nauczyć, takich jak: specyficzna komunikacja niewerbalna, właściwe słuchanie, adekwatna percepcja i klimat komunikacyjny oraz współdzielenie uczuć i doświadczeń. Artykuł przedstawia propozycję psychoedukacyjną rozwijania empatii w związkach w oparciu o podejście nurtu społeczno-emocjonalnego uczenia się oraz społecznego uczenia się w psychologii.
Item
Rola inteligencji emocjonalnej w funkcjonowaniu bliskich relacji interpersonalnych
(Stowarzyszenie Naukowe Psychologia i Seksuologia LGBT, 2015-04-23) Oronowicz, Wojciech; Uniwersytet Jagielloński
Artykuł prezentuje wyniki badań związanych z rolą inteligencji emocjonalnej w funkcjonowaniu bliskich związków. Ze względu na to, że sfera uczuć była początkowo traktowana jako irracjonalna, wyjaśnienie charakteru relacji emocji i funkcjonowania bliskich związków musiało poczekać na nadejście podejścia obiektywnego w psychologii. O związku inteligencji emocjonalnej z jakością bliskich związków świadczy wiele badań, m.in. wykazano, że osoby charakteryzujące się niską inteligencją emocjonalną tworzące bliskie związki cechują się mniejszą satysfakcją ze swojego związku. Przytoczone przeze mnie badania umożliwiają sformułowanie wniosku, że osoby o wyższej inteligencji emocjonalnej lepiej radzą sobie w bliskich relacjach interpersonalnych.
Item
O zazdrości (nie tylko) seksualnej w dobie Internetu
(Stowarzyszenie Naukowe Psychologia i Seksuologia LGBT, 2015-04-23) Stempin, Olga; Uniwersytet Wrocławski
Celem artykułu jest ukazanie zazdrości z perspektywy dzisiejszej dostępności do Internetu. Zazdrość stanowi uczucie poznane jedynie w niewielkim stopniu przez psychologię emocji. Należy także podkreślić, że jest ona przeżywana różnie, w zależności od płci i orientacji seksualnej osoby badanej. Choć zazdrość znana była od wieków, pod wpływem powszechności bodźców potencjalnie wywołujących zazdrość w mediach społecznościowych, zauważono pewne prawidłowości dotyczące funkcjonowania tej emocji we współczesnym świecie. W świetle przedstawionych wyników warto jest dokonać oceny korzyści z korzystania z portali społecznościowych.
Item
Płeć i pochodzenie a stosunek do wyrażania czułych słów w bliskich związkach
(Stowarzyszenie Naukowe Psychologia i Seksuologia LGBT, 2016-04-23) Oronowicz, Wojciech; Nerko, Joanna; Pleszka, Julia; Begner, Bettina; Uniwersytet Jagielloński; Universität zu Köln
Partnerzy romantyczni posługują się czułymi słowami, które mają dla nich specjalne znaczenie. Ten fakt jest powszechnie znany badaczom, ale do tej pory nie zbadano, czy i jak płeć i kraj pochodzenia mogą wpływać na stosunek do używania czułych słów w bliskich związkach. Przeprowadzono porównanie międzygrupowe 66 Polaków i Polek z grupą 32 Niemców i Niemek, analizując stosunek uczestników badania do używania czułych słów w bliskich związkach. Wyniki wskazują na istnienie wielu różnic pomiędzy badanymi grupami, pozwalającymi przypuszczać, że istnieją pewne różnice w stosunku do roli wyrażania czułych słów w bliskich związkach w różnych grupach kulturowych.
Browse by
Selected filters: