OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22962 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [132]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [2]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Kiedy policjant nie może prowadzić dochodzenia? — instytucja wyłączenia prowadzącego postępowanie przygotowawcze
(Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, 2022-05-16) Niewiarowska, Dorota; Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Organy prowadzące postępowanie karne są obowiązane badać oraz uwzględniać okoliczności przemawiające zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego — tak stanowi jedna z naczelnych zasad postępowania karnego tj. zasada obiektywizmu. Zgodnie z nią organy procesowe zobowiązane są do zachowania obiektywnego stosunku do sprawy i jej uczestników, a wszelkie podejmowane czynności powinny być wolne od stronniczości, uprzedzeń i osobistego nastawienia. Jedną z gwarancji zasady obiektywizmu jest instytucja wyłączenia od udziału w sprawie prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Przepisy wskazują przesłanki, kiedy ma to nastąpić. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ich zastosowanie w praktyce nie powinno budzić większych wątpliwości, problematyka ta jest jednak bardziej złożona. Najwięcej wątpliwości powstało wokół obowiązku wyłączenia od udziału w sprawie osoby, która była świadkiem zdarzenia — czy dotyczy to policjantów dokonujących zatrzymania sprawcy na gorącym uczynku przestępstwa albo przeprowadzających oględziny miejsca zdarzenia?
Item
Postępowanie odwoławcze w procesie karnym na gruncie nowelizacji z 19 lipca 2019 r. – zagadnienia wybrane
(Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, 2020) Łukowiak, Bartosz; Uniwersytet Wrocławski
19 lipca 2019 r. uchwalono nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która w znaczący sposób przebudowała dotychczasowy kształt postępowania odwoławczego w sprawach karnych. Celem tej pracy jest analiza niektórych z wprowadzonych tą nowelizacją zmian. Szczegółowe rozważania dotyczą modyfikacji w zakresie zarzutów możliwych do podniesienia w treści środka odwoławczego, problematyki zaskarżania uzasadnień, a także zmian w zakresie podstaw oddalenia wniosku dowodowego oraz redukcji części reguł ne peius.
Item
Sprzeciw od wyroku nakazowego a zakres obowiązywania zakazu reformationis in peius
(Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, 2020) Łukowiak, Bartosz; Uniwersytet Wrocławski
W doktrynie prawa karnego procesowego od przeszło 30 lat toczy się dyskusja na temat zakresu obowiązywania zakazu reformationis in peius w postępowaniu zainicjowanym wniesieniem sprzeciwu od wyroku nakazowego. Sprowadza się ona nie tylko do kwestii interpretacji przepisów wyrażających stosunek ustawodawcy do tego zagadnienia, ale dotyka również oceny zgodności poszczególnych uregulowań ustawowych z normami wyższego rzędu. Dyskusja ta odnosi się także do obszaru celowości uregulowania tej problematyki w taki czy inny sposób, wiążąc się z wyrażaniem przez poszczególnych przedstawicieli piśmiennictwa przeróżnych wniosków de lege ferenda. W niniejszej pracy zajęto się obecnym stanem nauki i orzecznictwa w odniesieniu do omawianego zagadnienia, a także zaprezentowano w tym względzie własne stanowisko.
Browse by
Selected filters: