OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23202 archived items

Recent Submissions

Item
Pracownicze Plany Kapitałowe wobec zmian demograficznych w Polsce
(Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, 2023) Zając, Szymon; Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Artykuł koncentruje się na ocenie efektywności polskiego systemu emerytalnego w obliczu zmian demograficznych, które stanowią wyzwanie dla jego długoterminowej stabilności. Autor przygląda się zmianom w strukturze wieku polskiego społeczeństwa i ich wpływie na stabilność systemu emerytalnego. W kontekście starzenia społeczeństwa rozpatrywane jest nowe narzędzie części kapitałowej (III filara) systemu emerytalnego – Pracownicze Plany Kapitałowe, które swoją dobrowolną formą mają zachęcać ubezpieczonych do dodatkowego oszczędzania w czasie, gdy zwiększa się liczba beneficjentów, a zmniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym, podlegająca ubezpieczeniu emerytalnego. Wśród celów artykułu wyróżnić można: − ocenę efektywności wprowadzonych rozwiązań obecnego polskiego systemu emerytalnego w kontekście zmian demograficznych; − analizę wpływu zmiany struktury wieku polskiego społeczeństwa na finansowanie systemu oraz na jakość życia emerytów. W analizie podkreśla się konieczność elastyczności zarządzania kapitałem i dostosowywania strategii inwestycyjnych, szczególnie w sytuacji niskiego udziału społeczeństwa. Zaleca się też intensyfikację działań edukacyjnych i promocyjnych w celu zwiększenia atrakcyjności PPK dla pracowników. Artykuł porusza tematykę roli PPK w polskim systemie emerytalnym, a jego cele obejmują identyfikację możliwych scenariuszy rozwoju nowych narzędzi w obliczu zmian demograficznych.
Item
Postawy prokreacyjne młodych Polaków
(Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie, 2023) Więckiewicz, Bogdan; Instytut Badań Edukacyjnych
W Polsce obserwuje się spadek liczby urodzeń. Współczynnik dzietności systematycznie obniża się, nie gwarantując zastępowalności pokoleń. Odkładanie w czasie założenia rodziny jest bardziej skutkiem procesów kulturowych niż czynników ekonomicznych. Dziś żadna inna grupa społeczna nie podlega tak częstym procesom zmian jak małżeństwo i rodzina. Młodzi, wybierając alternatywne formy związków, ograniczają liczbę posiadanych dzieci lub rezygnują z nich w ogóle.
Item
Ekonomiczne konsekwencje przemian demograficznych
(Rządowa Rada Ludnościowa, Główny Urząd Statystyczny, 2023) Koczur, Wiesław; Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Monografia zawiera materiały z konferencji Ekonomiczne konsekwencje przemian demograficznych, która odbyła się 11 października 2022 r. w Katowicach w ramach III Kongresu Demograficznego. Jej organizatorami byli: Wojewoda Śląski, Rządowa Rada Ludnościowa, Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne, Urząd Statystyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Autorzy referatów, które złożyły się na tę publikację, podejmują zagadnienie wpływu przemian demograficznych w Polsce na warunki kształtowania i rozwoju ekonomicznego naszego państwa. Szczególną uwagę poświęcają makro-ekonomicznym konsekwencjom starzenia się społeczeństwa. Wskazują na ekonomiczne skutki starzenia się ludności Polski w sferze dochodów, usług, przedsiębiorczości, nowych technologii, stylu i warunków życia. Górny Śląsk jest tym regionem, w którym można obserwować wszystkie zjawiska i procesy powiązane z procesem starzenia się ludności oraz ich konsekwencje dla wszystkich wymiarów życia społecznego i gospodarczego.
Item
Samorząd gminy wobec zmian demograficznych
(Rządowa Rada Ludnościowa, Główny Urząd Statystyczny, 2023) Hrynkiewicz, Józefina; Uniwersytet Warszawski
Monografia zawiera materiały z konferencji Samorząd gminy wobec zmian demograficznych, która odbyła się 30 marca 2022 r. w Makowie pow. skierniewicki, w ramach III Kongresu Demograficznego. Jej organizatorami byli: Wojewoda Łódzki, Wójt i Samorząd Gminy Maków, Rządowa Rada Ludnościowa, Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Urząd Statystyczny w Łodzi. Autorzy referatów, które złożyły się na tę publikację, podejmują zagadnienia zmian w sytuacji demograficznej polskich gmin wiejskich, polityki lokalnej w gminach, migracji i depopulacji, lokalnej polityki senioralnej, zadań samorządu gminy w realizacji polityki ludnościowej. Szczególną uwagę poświęcono potrzebie zmian w polityce społecznej samorządów gmin w związku z powiększającym się zróżnicowaniem sytuacji demograficznej w gminach wiejskich.
Item
Polska XXI wiek – wyzwania demograficzne. III Kongres Demograficzny w Polsce 2022
(Rządowa Rada Ludnościowa, Główny Urząd Statystyczny, 2023) Hrynkiewicz, Józefina; Uniwersytet Warszawski
W monografii zgromadzone zostały materiały z dwóch konferencji III Kongresu Demograficznego. Część I zawiera materiały z Konferencji Inauguracyjnej, która odbyła się 27 stycznia 2022 r. w Warszawie w Pałacu Prezydenckim. Część II publikacji zawiera materiały z ostatniej konferencji poświęconej podsumowaniu III Kongresu Demograficznego w Polsce. Konferencja ta odbyła się 12 grudnia 2022 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto umieszczono Deklarację III Kongresu Demograficznego w Polsce (2021–2022): „Polska XXI wieku – Wyz- wania Demograficzne”, przyjętą przez uczestników Kongresu. W publikacji zamieszczono autoryzowane stenogramy, które zawierają wszystkie wypowiedzi osób występujących na wymienionych konferencjach.