OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23078 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [1]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [182]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [143]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [129]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [309]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Plany i oczekiwania zawodowe studentów
(Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, 2022) Rogowski, Robert; Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Artykuł zawiera wyniki badań dotyczących planów i oczekiwań zawodowych studentów na przykładzie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu1. Część empiryczna poprzedzona jest omówieniem pojęcia „praca” w ujęciu interdyscyplinarnym. W części empirycznej przedstawiono oczekiwania studentów dotyczące wykonywanej w przyszłości pracy, jej lokalizacji i wynagrodzenia. W badaniach podjęto diagnozę postrzegania pracy przez studentów zarówno w ujęciu instrumentalnym, jak i aksjologicznym.
Item
Ogrody szczęścia
(Wydawnictwo UMCS, 2022-11) Żuk, Grzegorz; Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Rozważania o ogrodach w kulturze europejskiej, zwłaszcza starożytnej, mają z jednej strony przybliżyć tę problematykę, z drugiej zaś stanowią pretekst i punkt wyjścia dla zagadnień szczególnie interesujących człowieka, czyli tematów egzystencjalnych, dotyczących sztuki dobrego życia. Istotne jest, jakie wartości ukryte w ogrodach, mające tam swoje źródło, potrafią tak przemienić życie człowieka, by doświadczył, bądź miał nadzieję na doświadczenie "bycia szczęśliwym", by w chaosie świata mógł odnaleźć siebie.
Item
Elastyczność pracy w dobie pandemii Covid-19
(Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, 2022) Grześ-Bukłaho, Justyna; Baranowska, Patrycja; Perkowski, Łukasz; Zyzało, Wiktoria; Politechnika Białostocka, Wydział Inżynierii Zarządzania
Elastyczny świat pracy stanowi reakcję na nagły globalny kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Pozostaje też pożądanym elementem pracy dla wielu pracowników i przedsiębiorstw. Celem artykułu była systematyzacja wiedzy na temat elastyczności pracy oraz diagnoza wpływu pandemii koronawirusa na zmiany zachodzące w pracy w ocenia pracowników. W artykule dokonano przeglądu literatury przedmiotu oraz zaprezentowano wyniki badań ankietowych, których przedmiotem były opinie pracowników na temat elastyczności pracy w czterech obszarach: zatrudnienia, czasu pracy, funkcjonalnym oraz płacowym. Uzyskane wyniki wskazują, że pandemia nie wpłynęła znacząco na obszar zatrudnienia oraz wynagrodzenia. Niewielkie były także zmiany w czasie przeznaczanym na pracę. Znacząco zmienił się natomiast sposób realizacji obowiązków służbowych przede wszystkim ze względu na przejście na tryb pracy zdalnej. Niejednokrotnie mimo pośpiesznie wprowadzanych zmian w przedsiębiorstwach oraz występujących zakłóceń respondenci pozytywnie ocenili swoje doświadczenia z pracy zdalnej.
Item
Wykorzystanie czasu wolnego przez studentów Politechniki Białostockiej
(Akademia Zarządzania (Academy of Management) Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, 2022) Wróblewski, Filip; Żegarski, Patryk; Szydło, Joanna; Politechnika Białostocka, Wydział Inżynierii Zarządzania
Gospodarowanie czasem jest procesem ściśle związanym z podstawowymi uwarunkowaniami egzystencji ludzkiej. Czas, jaki mamy do dyspozycji jest precyzyjnie określony. Nie możemy go zwielokrotnić, cofnąć czy składować. Natomiast możemy nauczyć się nim zarządzać, aby optymalnie wykorzystać go w konsekwentnym dążeniu do celu, którym może być np. wykonanie konkretnego zadania lub odpoczynek. Czas wolny jest ważnym, choć często pomijanym elementem w procesie edukacyjnym, zwłaszcza w trakcie przygotowań do kolokwium lub sesji. Organizm oraz psychika potrzebują regeneracji, aby efektywnie pracować. Celem artykułu jest identyfikacja sposobów wykorzystywania czasu wolnego przez studentów Politechniki Białostockiej. W artykule zastosowano metodę ilościową. Przeprowadzono badania ankietowe techniką CAWI (Computer-Assisted Web Interview). Kwestionariusz wypełniło 448 studentów Politechniki Białostockiej z 25 różnych kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Wyniki wskazały, że respondenci dysponują około czterogodzinnym czasem wolnym w ciągu doby. Jego wykorzystanie uzależnione jest od zainteresowań, wieku oraz statusu ekonomicznego badanych osób.
Item
Aktywność zawodowa osób znajdujących się w okresie średniej dorosłości. Wybrane problemy
(Wydawnictwo Naukowe WSG, 2022-06) Rogowska, Daria; Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Celem tekstu jest zaprezentowanie aktywności zawodowej osób znajdujących się w okresie średniej dorosłości z perspektywy wybranych problemów, ponieważ to zagadnienie w odniesieniu do funkcjonowania zawodowego tej grupy osób wydaje się być istotne. W artykule zwrócono uwagę na aktywność zawodową osób znajdujących się w okresie średniej dorosłości w świetle wybranych danych statystycznych. Zarysowano problematykę aktywności zawodowej ludzi w wieku średnim w odniesieniu do teorii Lievegoeda. Przedstawiono także przyczyny niskiej aktywności zawodowej osób starszych. Zaprezentowano formy pomocy w ramach wsparcia i usług rynku pracy skierowanych do jednostek borykających się z problemami na rynku pracy oraz przykładowe strategie, które mają na celu zatarcie różnic wiekowych w perspektywie funkcjonowania pracowników w zakładzie pracy omawiane w literaturze przedmiotu. Artykuł ma charakter przeglądowy.
Browse by
Selected filters: