OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23651 archived items

Recent Submissions

Item
Eustachia, Elżbieta, Anna - wizerunki żon Kazimierza Krasińskiego
(Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie, 2017) Woźniak, Beata; Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Kazimierz Jan Krasiński (1725-1802) oboźny wielki koronny, poseł na sejmy, marszałek sejmowy i trybunalski, starosta przasnyski, nowomiejski i krasnostawski, właściciel ziem na Mazowszu, był trzykrotnie żonaty. To Eustachia z Potockich, Elżbieta z Potockich i Anna z Ossolińskich są właściwymi bohaterkami tego artykułu, w którym przedstawione zostały ich losy oraz informacje o znanych ich wizerunkach.
Item
Wstyd jako doświadczenie estetyczne – refleksja o współczesnej kulturze na tle klasycznej koncepcji człowieka słusznie dumnego
(Towarzystwo Doktorantów UJ, 2017) Rubiś, Wojciech; Uniwersytet Jagielloński
Celem artykułu jest refleksja nad aktualnością Arystotelesowskiego pojęcia człowieka słusznie dumnego i nad jego dzisiejszym sensem. Z pojęcia tego wydobywamy szczególnie jeden komponent – wstyd, jako istotną cechę stanowiącą o godności człowieka. Wstyd z proponowanej przez nas perspektywy jest zarówno pojęciem etycznym, jak i swoistym opisem reakcji estetycznej na zjawiska świata zewnętrznego, szczególnie świata kultury. Rozważania oprzemy na uwagach odnoszących się z jednej strony do chrześcijańskich korzeni naszej kultury, z drugiej zaś do etyki propagowanej przez współczesne środowiska prawicowo-konserwatywne.
Item
Edukacyjne konteksty doświadczania świata sztuki
(Studio MOT, 2017) Kochanowska, Ewa; Majzner, Rafał; Zawada, Ernest; Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Fakt wielorakiego oddziaływania sztuki na rozwój i funkcjonowanie człowieka we wszystkich sferach życia skłonił nauczycieli akademickich, artystów, muzykologów i pedagogów różnych specjalności bezpośrednio lub pośrednio związanych ze sztuką do podjęcia naukowo-badawczych rozważań nad edukacyjnymi kontekstami doświadczania świata sztuki. Podjęte tematy w monografii są odzwierciedleniem wieloaspektowych i wielotorowych. 8Wstęppodejść teoretycznych i metodologicznych oraz przybliżają nam obraz aktualnie realizowanych kierunków badań w ramach różnych ośrodków akademickich w Polsce. Na treść książki, obejmującej trzy części, składa się opis i prezentacja wyników analiz teoretycznych i badań nad doświadczaniem świata sztuki w dyskursie filozoficznym, muzykologicznym, instrumentalnym, artystyczno-wykonawczym, pedagogicznym i terapeutycznym.
Item
Świat osób głuchoniewidomych. Wyzwania współczesności.
(Wydawnictwo Episteme, 2017-06-01) Domagała-Zyśk, Ewa; Wiącek, Grzegorz; Książek, Małgorzata; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II