OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22945 archived items

Recent Submissions

Item
Przeżywanie radości tworzenia - kilka słów o leczeniu sztuką
(Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, 2018) Steliga, Anna; Uniwersytet Rzeszowski
Artykuł prezentuje role, jakie spełniać może sztuka i tworzenie w rozwoju psychofizycznym człowieka od najmłodszych lat jego życia. Sztuka może być również próbą wyjścia z osobistych problemów, formą komunikowania się z innymi, a także przynosić ukojenie przez samo obcowanie z nią. Tekst dodatkowo porusza sprawy związku medycyny i sztuki oraz ich wzajemnych relacji.
Item
Arteterapia i sztuka w terapii
(Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, 2018) Bugajska-Bigos, Iwona; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Artykuł pokazuje zastosowanie arteterapii i sztuki jako terapii uznanych za ważne źródła pomocy. W tekście zawarte zostały także opisy przeprowadzonych autorskich warsztatów z niepełnosprawnymi ludźmi. Projekty te oparto na arteterapii niedyrektywnej, co pozwoliło na wyzwolenie terapeutycznej roli sztuki w terapii i arteterapii. Podczas pracy z niepełnosprawnymi osobami obserwowano proces artystycznej kreacji i pojawiające wśród uczestników uczucia oraz reakcje. W artykule ujęto także finalne konkluzje i niezwykły przykład swoistej automatycznej kreacji sprowokowanej u podopiecznej w czasie jednego ze spotkań.
Item
Wychowanie przez sztukę w działalności Centrum Rzeźby Polskiej
(Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, 2018) Ostrach, Zbigniew; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Szkoła kładzie nacisk na zdobywanie wiedzy i umiejętności w kierunku naukowo-technicznym, ale nie zawsze docenia potrzeby rozwoju życia uczuciowego, wyobraźni i uzewnętrznienia swoich nastrojów. Można to jednak z powodzeniem robić na zajęciach pozaszkolnych, organizowanych w różnych centrach kultury. Jednym z nich jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Historyczna tradycja wiąże się tu ze współczesnością Ośrodka Pracy Twórczej Rzeźbiarzy, a przestrzeń starego, zabytkowego parku sprzyja skupieniu i wypoczynkowi. Oprócz działalności wystawienniczej Centrum prowadzi różne formy działalności edukacyjnej, skierowane zarówno dla uzdolnionej artystycznie młodzieży, jak i dzieci powszechnych szkół podstawowych, a nawet osób niepełnosprawnych. Niektóre elementy wychowania łączą się podczas prowadzonych zajęć z kształceniem poczucia piękna, ujawniającego się w różnych reakcjach człowieka na otoczenie.
Item
Kultura fizyczna a sztuka
(Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczpospolitej Polskiej, 2023-07) Dziubiński, Zbigniew; Włodarczyk, Arkadiusz; Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawawie
Item
Kicz: nasza ochrona przed rzeczywistością
(Wydawnictwo Więź, 2021-01-12) Szostak, Michał; Społeczna Akademia Nauk
Pandemia i jej konsekwencje odcisnęły piętno na naszych tożsamościach i relacjach, na organizacjach, polityce i całej kulturze. Jednak nie tylko z tego powodu rok 2020 przejdzie do historii jako czas niezwykły. Równolegle bowiem w sposób wyjątkowo widowiskowy zaczęło rozpychać się w minionych latach – a w ostatnich miesiącach osiąga ekstrema – zjawisko kiczu. I choć swoją etymologię pojęcie kiczu wywodzi z estetyki, czyli nauki o pięknie i sztuce, to bez wątpienia możemy transponować je na wszelkie obszary ludzkiej aktywności, chcąc określić zjawiska „wypaczone”. Artykuł, po analizie zjawiska kiczu w estetyce, opisuje zjawisko kiczu w społeczeństwie, polityce, zarządzaniu, religii, a także kiczu intelektualnego. Całość analiz ilustrowana jest przykładami wydarzeń z 2020 roku.