OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23651 archived items

Recent Submissions

Item
Problem inicjacji narkotykowej wśród młodzieży: profilaktyka zjawiska i leczenie
(Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, 2016) Kowal, Tomasz
Szeroki wybór środków psychoaktywnych oraz kreowanie pozytywnego wizerunku narkotyków w mediach sprawia, że problem narkomanii dotyczy potencjalnie dużej liczby osób. Wiek inicjacji narkotykowej spada, co wymaga drastycznego zwiększenia działań profilaktycznych już w szkołach podstawowych. Pierwszy kontakt z narkotykami przypada najczęściej na okres adolescencji. Wchodząc w dorosłe życie, młodzi ludzie dążą często do autoidentyfikacji oraz zyskania akceptacji własnego „ja” przez otoczenie. Niestety, rodzi to duże ryzyko uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Autor artykułu usiłuje przybliżyć okoliczności i przyczyny pierwszego kontaktu z narkotykami, zagrożenia, jakie może on przynieść w przyszłości oraz działania profilaktyczne, które należy podjąć w celu uniknięcia lub znacznego ograniczenia zjawiska. Dalsza część artykułu poświęcona jest leczeniu uzależnienia.
Item
Wsparcie rodziny z problemem uzależnienia od hazardu z wykorzystaniem podejścia poznawczego
(Instytut Psychologii im. G.S. Kostiuka NAPN Ukrainy, Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, 2016) Lelonek-Kuleta, Bernadeta; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuł prezentuje założenia terapii osób bliskich patologicznym hazardzistom w podejściu poznawczym Roberta Ladouceura. Pierwszy etap terapii poświęcony jest psychoedukacji na temat patologicznego hazardu. Drugi etap ma na celu wsparcie osoby bliskiej w radzeniu sobie z własnymi emocjami doświadczanymi w relacji z patologicznym hazardzistą. Przeżycia emocjonalne przechodzą najczęściej przez trzy fazy, z których pierwsza to faza wątpliwości, druga – stresu, a trzecia – wyczerpania. Terapia osób bliskich opiera się przede wszystkim na zbudowaniu w niej motywacji do pracy nad samą sobą, bez prób zmieniania grającego partnera poprzez własne uczestniczenie w terapii. Kolejne kroki, które podejmuje osoba bliska w pracy nad sobą, to zabezpieczenie własnej sytuacji finansowej i psychologicznej (przełamanie izolacji, budowanie sieci wsparcia, zrozumienie własnych emocji, praca nad identyfikacją i zmianą własnych destrukcyjnych przekonań). Budowanie własnych granic, codzienna analiza stopnia własnych zmian.
Item
Uzależnienie od grania hazardowego w rodzinie na tle wybranych kultur
(Centrum Badań nad Rodziną, 2016) Lelonek-Kuleta, Bernadeta; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wielu badaczy akcentuje rolę kultury w kształtowaniu nałogów, obserwacja rzeczywistości to potwierdza (np. mówi się o współczesnej kulturze nałogów). Okazuje się jednak, że kultura danej epoki nie musi kształtować jednego typu zaburzenia. Badania wykazują, że w tej samej epoce to samo zaburzenie – na przykładzie analizowanego w artykule patologicznego hazardu – może powstawać i przebiegać na różne sposoby. Specjaliści zwracają uwagę w związku z tym na istotne znaczenie znajomości różnic kulturowych w rozumieniu danego zaburzenia oraz w podejmowaniu działań profilaktycznych. Interwencje podjęte wobec jednej grupy mogą bowiem okazać się nieskuteczne dla innej, ze względu na odmienne rozumienie i przeżywanie określonych pojęć i działań. Artykuł miał na celu zwrócenie uwagi na to zjawisko poprzez zaprezentowanie problemu patologicznego hazardu oraz różnic kulturowych związanych z jego rozwojem i przeżywaniem.
Item
"Jestem ofiarą mody!" Wizerunek "fashion victim" i jego rola w popkulturze
(2016-04-25) Wasiak, Aleksandra; Instytut Kultury Polskiej
Pojęcie „ofiary mody” budzi wiele kontrowersji. Rozdział pierwszy poświęcę krótkiej historii mody, w celu uwydatnienia narodzin pojęcia. Rozdział drugi to wyjaśnienie zwrotu „ofiara mody”,”fashion victim”. W rozdziale trzecim opiszę, czym jest uzależnienie w czasach konsumpcji, uzależnienie od mody i kupowania. Rola trendu i pojęcia „zakupologia” wprowadzonego przez Martina Lindstroma. Rozdział czwarty to interpretowanie ciała przez „ofiary mody”, które wiąże się z pojęciem tożsamości opisywanej w rozdziale piątym. Zarówno ciało jak i tożsamość zestawiam ze stereotypami na ich temat. Rozdział szósty to rola popkultury w funkcjonowaniu pojęcia: fotografia, wpływ stylistów, internetu, prowadzenie blogów modowych oraz pojmowanie mody, jako formy sztuki. Zakończenie będzie podsumowaniem moich dociekań, zestawieniem mody, ciała i tożsamości i wyklarowanie definicji.